Niezmiennie od ponad trzech dekad reprezentujemy na rynkach polskim, rosyjskim i ukraińskim znaczących europejskich producentów maszyn, urządzeń, instalacji i „zabudowy czystej” Cleanroom. Projektowane i dostarczane przez nas systemy spełniają najostrzejsze europejskie normy bezpieczeństwa pracy, rygorystyczne zalecenia GMP i odpowiadają wysokim wymaganiom jakościowym przemysłu farmaceutycznego, chemicznego, elektronicznego, automotive, laboratoriów i szpitali. We wszystkich tych sektorach mamy bardzo liczne i znakomite referencje (patrz lista ref. PadanaCleanroom® w Polsce). Zapewniamy pełen zakres usług dla wszystkich urządzeń, począwszy od projektowania instalacji, aż po proces integracji, uruchomienia, kwalifikacji, szkolenia, serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Ponadto zapewniamy skuteczny serwis i szybki dostęp do części zamiennych. Zajmujemy się doradztwem technicznym w fazach przedinwestycyjnych oraz prowadzimy prace projektowe na każdym etapie zaawansowania projektu. Prowadzimy doradztwo w dziedzinie doboru specjalistycznych maszyn i urządzeń związanych z technologiami farmaceutycznymi.
Konsorcjum: Interdisciplinary Engineering Solutions
W ciągu ostatnich kliku lat wiele polskich firm farmaceutycznych realizowało kompleksowe projekty inwestycyjne w formule „pod klucz”. Projekty posiadały zarówno różne zakresy techniczne jak i budżety oraz dotyczyły różnorodnych technologii, ale miały jedną cechę wspólną, mianowicie kompleksowość, czyli konieczność skoordynowanych działań wykonawców różnorakich specjalności na małej przestrzeni, często równocześnie a co najmniej w bardzo krótkich przedziałach czasu przeznaczonych dla poszczególnych branż.
Jak wiedzą wszyscy doświadczeni inwestorzy problem ten, prawie zawsze lekceważony na początku projektu, okazuje się najczęściej podstawową przeszkodą w terminowym zakończeniu i oddaniu inwestycji do eksploatacji.
Ci sami doświadczeni inwestorzy spotykają się z propozycjami, najczęściej dużych firm budowlanych, objęcia pod ich skrzydła całego zakresu inwestycji, w tym również tych dostaw i robót specjalistycznych na temat których firmy budowlane niewiele wiedzą i tak czy inaczej muszą je pod-zlecać. Taka sytuacja rodzi sporo niebezpieczeństw i stanowi często okoliczności sprzyjające poszukiwaniu przez wykonawcę rozwiązań „oszczędnościowych”, co oczywiście działa na niekorzyść inwestora.
Jest na to rada. W ciągu ostatnich kilku lat zrealizowano w polskich zakładach farmaceutycznych kilka poważnych inwestycji w ramach współpracy wg modelu Konsorcjum. Firma IES z powodzeniem uczestniczyła w wielu projektach prowadzonych na tej zasadzie.
Konsorcjum to dobrowolne zrzeszenie kilku ściśle współpracujących ze sobą firm projektowych, dostawczych i wykonawczych w celu zrealizowania jakiegoś kompleksowego projektu. Konsorcjum, powołuje się do życia na czas potrzebny do realizacji inwestycji, zaś jego skład merytoryczny dopasowywany jest do konkretnych potrzeb i zakresu dostaw i prac związanych z danym projektem.
Zasada działania Konsorcjum jest bardzo prosta:
Konsorcjum działa elastycznie, uwzględnia więc wszystkie narzucone przez inwestora warunki dodatkowe takie jak: dostawy inwestorskie, włączenie do Konsorcjum firm znanych klientowi i których udział jest dla inwestora pożądany, współpracę z grupami projektowymi, wykonawczymi i walidacyjnymi inwestora.
Taki model współpracy pozwala na dowolne konfigurowanie Konsorcjum i dopasowanie jego składu do potrzeb konkretnego projektu, jego zakresu i poziomu wymagań inwestora. Dobre Konsorcjum to odpowiednik drużyny sportowej o najlepszym możliwym do skonfigurowania składzie dopasowanym do konkretnego zadania. W sytuacji, kiedy jakieś zadanie inwestycyjnie nie przewiduje dostaw lub prac w jakiejś branży Konsorcjum, z racji elastyczności swojej konfiguracji po prostu nie generuje kosztów w tej specjalności i ogranicza zakres do oczekiwań inwestora.